Atopický ekzém
Kůže je největším orgánem lidského těla a její povrch představuje ochranu organizmu před vnějším prostředím. Kůže je dnes více než kdy jindy vystavena škodlivým vlivům znečištěného prostředí, větší intenzitě ultrafialového záření, chemickým látkám obsaženým ve vodě, působení řady bakterií, virů a plísní.
Přirozený ochranný film často narušujeme používáním množství mycích prostředků, saponátů, příliš agresivními pracími prostředky i množstvím kosmetických přípravků. Situaci mohou zhoršit i oděvy z umělých vláken i vlněné a drsné součásti oděvu.
V kojeneckém věku
Aby kůže zvládla svou náročnou funkci a přitom se dokázala vyrovnat i se zhoršujícími se faktory životního prostředí, musíme o ni přiměřeně pečovat. Péče o kůži je samozřejmě velmi důležitá zvlášť v kojeneckém věku, kdy je kůže tenčí, náchylná k infekcím a není ještě vytvořen kvalitní kyselý ochranný kožní plášť.
Neznamená to ale nakoupit nákladnou a módní dětskou kosmetiku, ale obstarat si v lékárně několik běžných prostředků. Čistý slunečnicový nebo olivový olej je nejvhodnější na potírání kožních záhybů po koupání. Některým kojencům se kůže olupuje v drobných šupinkách, nebo je zvýšeně suchá několik týdnů po porodu – zde využíváme opět čistý olej k potírání celého těla. Nestačí-li to ke zmírnění suchosti, zakoupíme v lékárně mast Infadolan, která svým obsahem vitaminu A a D2 působí intenzivněji. Vtíráme i do šupinek ve vlasech, které se v prvních měsících tvoří na temeni a nad čelem.
Pro ochranu kůže před drážděním močí či stolicí se hodí nejlépe mast na opruzeniny s rybím tukem. Lékárny ji připravují pod názvem Dětská mast. Dovede dobře vyhojit i opruzeniny menšího rozsahu a je bezpečnější než dříve tolik oblíbený Pityol.
Mezi druhým a čtvrtým měsícem u řady kojenců již počínají prvé projevy atopického ekzému, který se objevuje prakticky kdykoli i v pozdějším věku. Ten je často doprovázen zvýšenou suchostí kůže celého těla.
Koupele a ošetření
Kůže citlivých jedinců vyžaduje při ošetřování speciální přístupy a velmi pečlivý výběr prostředků k zevní péči. Vyhneme se koupelím a obkladům z heřmánku. Vhodná není ani dětská kosmetika a azuleny (složky heřmánku). Heřmánek kůži velmi vysuší a při delším používání alergizuje. Pacient s ekzémem se musí vyhnout i používání včelího propolisu v jakékoli formě. Ani tolik oblíbenou měsíčkovou mast není vhodné používat dlouhodobě vzhledem k riziku vzniku alergie.
Při oživení ložisek ekzému omezíme i koupání a mytí celého těla (maximálně třikrát týdně). Kůži očistíme před koupáním čistým slunečnicovým nebo olivovým olejem. Tím odstraníme nánosy šupin, krust, mastí a nečistotu. Potom kůži omyjeme vlažnou mírnou sprchou bez použití mýdla, jen mírným třením dlaní. Osušujeme lehkým tlakem, nikoli tahem a třením a nakonec ošetříme suchá ložiska ekzému čistým nesoleným sádlem, rostlinným olejem nebo krémem, který předepíše lékař.
Podrážděnou kůži obličeje zklidňujeme obklady z Jarischova roztoku, který předepíše lékař. Osvědčují se též odvary ze šalvěje lékařské nebo řepíku lékařského. V době, kdy je ekzém klidnější, můžeme dítěti dopřát i vanovou koupel. Do nepříliš horké vody nepřidáváme nikdy koupelové pěny, ale můžeme vyzkoušet některé přírodní prostředky.
Autor: Lubomír Škrabák
Zdroj: Listy celiaků
Doplňující obsah
Věděli jste, že ..
Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů.
Divize Pharma
Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch
© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing