Brusinky

 Obsahují fenolové glykosidy (6%) – flavonoidy (izoqarcetin, avikulanin), organické kyseliny (ozalová kyselina), antokyany, karotenoidy, pektin, jod, chrom a nikl. Jsou vhodné pro diabetiky, celiaky, používají se proti průjmům a nejúčinnější jsou preventivně i léčebně při zánětech horních a dolních močových cest. Jestliže jsme náchylní na infekce močových cest a močového měchýře, je dobré pít brusinkovou šťávu nejméně 2x týdně. Příčina je jednoduchá. Brusinky zvyšují obsah kyselin v moči a především kyseliny hyppurové, která zabíjí bakterie. Brusinky obsahují jedinečné chemické látky, které přežívají trávení a nakonec se dostávají do moče. Zde se bakterie obklopí určitým druhem vrstvy, takže zárodky se nemohou přichytit na povrchových buňkách močových cest a pochopitelně nemohou vyvolat žádnou infekci a následně se vyloučí z  organizmu bez toho, aby ho poškodily. Organické kyseliny v  brusinkách jsou schopné zabránit vzniku ledvinových kamenů a můžeme říci, že je i rozloží. Je to způsobeno tím, že brusinky napomáhají vytvořit moč tak kyselou, že oxalát vápenatý se rozloží a tím se nemůže shlukovat a vytvářet ledvinové kameny. Druhý efekt je, že brusinkový faktor brání bakteriím se slučovat a tím i zároveň podporovat tvorbu kamenů. Brusinky pomáhají zbavovat moč bakterií escherichia-coly, a tím bakteriím brání uvolňovat amoniak. Většinou lidé cítí při močení aceton.

Brusinky nám pomáhají udržet si zdraví, ovšem je nutno si uvědomit, že obsahují látky (hydrochinon), které mohou působit toxicky na jaterní parenchim, a proto brusinky by neměli jíst lidé s onemocněním jater. To samé platí i v případě, kdy je nedostatek vápníku v těle a je zvětšené riziko vzniku oxalátových kamenů v  ledvinách. Brusinky jíme syrové, zavařované a vyrábíme z nich šťávu. 

Obsažené látky ve 100g: 

Bílkoviny: 0,7g

Tuky: 0,5g

Cukry: 16g

Vláknina: 1,5g

Prvky: kyselina pantetonová, Mn, Cu

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků

tn_obrazek_72.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing