Celiakie a kosti

 Abychom správně pochopili funkci kostí, musíme něco říci o příštítných tělískách. Tyto tělíska jsou párová a jsou zanořená ze zadní strany do obou laloků štítné žlázy. Každé z tělísek má tvar čočky a tvoří ho dva typy buněk. Buňky hlavní, kde se tvoří parathormon a buňky oxyfilní, jejichž funkce podporuje růstové hormony. Parathormon příštítných tělísek se uvolňuje při hypokalcémii a jeho hlavním úkolem je udržování stálé hladiny Ca2+ v krevní plazmě a tělních tekutinách. Parathormon aktivuje přeměnu osteocytů na osteoklasty, které uvolňují vápník Ca2+ z kostí , kde je uložen ve formě fosforečnanu vápenatého. Za přítomnosti vitamínu D parathormon zvyšuje vstřebávání vápníku z trávicího ústrojí a především zvyšuje vylučování fosfátu močí a tím vstřebávání vápníku z tubulární tekutiny ledvin. Účinek parathormonu nemůžeme oddělovat od renální syntézy vitamínu D, který je odpovědný za vstřebávání vápníku ve střevě, stejně jako od sekrece kalcitoninu, který se tvoří ve štítné žláze a částečně i v brzlíku (thymus), Denní potřeba vápníku je přibližně 1 g a z potravy můžeme přijmout mezi 15 – 40 % a zbytek odchází stolicí. Na koncentraci vápníku v krvi závisí především nervosvalová dráždivost, činnost srdečního svalu, srážlivost krve a nejdůležitější výstavba kostí. Nyní se dostáváme k tomu hlavnímu – vznik kostí a jejich funkčnost či nefunkčnost.

Existují dva typy koster – kostra vnější, kterou mají jako krunýř členovci (želva) a kostra vnitřní, kterou mají obratlovci. Kostra se skládá z kostní tkáně a patří mezi nejpevnější tkáně v lidském těle. Je v ní 20 % vody a kostní hmoty, tvořenou z 30 % organickou základní hmotou matrix a zbytek jsou minerální látky (hydroxyapatit). Tento vytváří krystaly v minimální délce 40 nm a jsou vysoké 1 – 3 nm. Poměr mezi vápníkem a fosforem kolísá v závislosti na výživě mezi 1,5 – 2. Dalšími ionty jsou sodík, draslík, hořčík a CO32- . Navíc v kostech se mohou ukládat i látky blízké vápníku a je to stroncium, které ve formě izotopů mohou být faktorem pro vznik kostních nádorů. Vztah kolagenních vláken základní hmoty a krystalů je velmi těsný a odpovídá za pevnost a pružnost kostí . Pro jednoduchost si představme krystaly, které jsou skládány tak, že mezi nimi probíhají kolagenní i elastická vlákna, jako kdybychom stavěli zeď. Základem vzniku organické složky jsou kolagenní bílkoviny osteoblasty. V kostech dítěte jsou tyto bílkoviny zastoupeny ve vyšší míře, a to způsobuje, že tyto kosti jsou pružnější, takže pády dětí nemají tak velké riziko zlomenin, jako u dospělých. To je naše štěstí, neboť uhlídat dítě není mnohdy jednoduché. Jestliže jsou v dostatečném množství osteoblasty, přemění se v osteocyty, které postupně kontrolují ukládání minerálních látek do vytvořené organické hmoty. V průběhu našeho života se proto mění poměr mezi oseinem a vápenatými sloučeninami ve prospěch minerálních látek, tím se kost stává silnější, pevnější, ale bohužel i křehčí. Z těchto důvodů jsou zlomeniny u starších lidí nebezpečnější. Jestliže si zlomíme kost, objeví se krvácení a vznikne krevní sraženina, která obklopí zlomené místo. Následně se začne do hematomu ukládat vápník, vytvoří svalek, vznikne vyšší aktivita osteoblastů a osteocytů, ale především začnou mít větší činnost příštítná tělíska, která začnou produkovat osteoklasty, které jsou odpovědné za odbourání a následnou přestavbu svalku. Představme si, kdybychom potřebovali tento hematom odstranit z místa, které v budoucnu může způsobit uzavření cév.

Mluvili jsme o základu kostí, ale nesmíme zapomenout na povrch kostí Je to důležité pro zajištění výživy růstu kostí do tloušťky, cévní a nervové zásobení kostí a tento povrch se jmenuje okostice. Růst kosti do délky zajišťuje růstová chrupavka a ta se nachází mezi dlouhou částí kosti a jejím konci. Jestliže dospějeme k 19ti letům, růstové chrupavky začnou zanikat a tím je ukončena hlavní fáze růstu kostí. Víme, že stárnutím se začíná projevovat funkce jednotlivých kostních typů buněk. Tím začne prořídnutí kostní hmoty a vzniká osteoporóza. Mluví se většinou o osteoporóze v menopauze, o hormonálních změnách s věkem, o fyzické aktivitě, o nedostatku příjmu vápníku v potravě, o nedostatku vitamínu D, ale zapomíná se, že největší riziko je u celiakie. Je to dáno tím, že vzniklý zánět brání navázání vitamínu D a vápníku, a tím se tyto dva prvky nevstřebají, takže vznik osteoporózy může být i v dětském věku. Abychom mohli zjistit příčinu nedostatku vápníku, je nutné uvažovat i o celiakii, která jak víme, má i kožní formu. To pro nás znamená , že v kůži se nám netvoří vitamín D a zhoršuje se tvorba žluči a vitamín D se nedostává do duodéna. Tím, že chybí vitamín D, vápník se nemůže navázat na příštítná tělíska, informuje hormonálně, že chybí vápník a následně mohou u žen vzniknout bolesti hlavy, u mužů zhoršená funkce srdce a u dětí zastavení růstu. Jak vidíte, tak malý prvek vápník je pro náš organizmus důležitý. Proto je vhodné zařadit do naší potravy mák, slunečnicová, sezamová a dýňová semínka, hodně kořenové zeleniny jako je celer, petržel, mrkev a v neposlední řadě i potravinové doplňky jako jsou Ostein, Salvitin a další.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2021, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing