Cholesterol

 Často se nás ptáte, zda má cholesterol vliv na onemocnění celiakie. Jednoduchá odpověď. Všechno souvisí se vším. Jestliže bychom chtěli napsat něco o cholesterolu, mohli bychom využít celý časopis. Pro jednoduchost si musíme uvědomit, že cholesterol je lipidová frakce, která se syntetizuje z acetátu ve všech buňkách. Je substrátem pro tvorbu nadledvinkových a pohlavních hormonů, zúčastňuje se na tvorbě všech membránových struktur. Sérový cholesterol se výlučně metabolizuje v játrech, přičemž vznikají žlučové kyseliny. Koncentrace cholesterolu v krvi je daná z části genetickými vlivy, z části množstvím tuku, který v průběhu dne sníme. V článku bychom se raději zaměřili než na chemické složení, fyziologické procesy a mechanizaci přenosu, na indikace nemocí, co bychom měli dělat při odběru a stanovení, kdy si máme prověřovat nebo jak sledovat cholesterol.

Při odběrech bychom si měli uvědomit, co musíme provést, než dáme krev. Víme, že se vyšetřuje plazma nebo sérum. Jestliže musíme krev udržet při stabilních 4 oC, tak reprodukovatelnost a ostrost dělení se při ELFO HDL-C sníží a objeví se spontánní hydrolýza triacylglycerolu (TAG). Součástí vyšetření jsou předanalytická zjištění všech lipoproteinů, což znamená jak polyproteinů, tak i lipidů. Takže při přípravě bychom měli znát tyto základní principy:

  1. minimálně alespoň tři týdny před vyšetřením dodržovat základní zásady správného stravování

  2. den před vyšetřením by strava měla mít maximálně 7 až 8 kJ a večeře bez živočišných tuků

  3. váha by měla být stabilní

  4. 12 až 14 hodin před odběrem nejíst (zvláště je to důležité, když se vyšetřuje cholesterolémie, při stanovení triacylglycerolů, je však bezpodmínečně nutné, protože potravou zvýšené hodnoty TAG není možné odlišit od hodnot způsobených hyperlipoproteinémií zvláště v případech chylomikronémie a zmnožení nízko denzitních lipoproteinů (VLDL). Přechodné zvýšení hodnot TAG může způsobit alkohol

  5. 72 hodin před odběrem nesmíme pít alkohol

  6. jakékoli akutní onemocnění (chřipka, rýma), trauma nebo chirurgický výkon znehodnocuje vyšetření

  7. u pacientů s infarktem myokardu lze provést vyšetření až po 3 – 5 měsících. Lze u nich hodnotit pouze vzorky C-C, HDL-C a LDL-C

  8. to samé platí o lécích, jestliže používáme léky jako tyroxin, estrogeny, androgeny, heparin, které ovlivňují lipoproteinový metabolizmus.

Krev musíme brát v sedě po zklidnění minimálně po 5 minutách. Je důležité vědět, proč

měříme cholesterol a jaké indikace se k tomuto měření vztahují.

V zásadě platí, že bychom si měli 1x za 5 let nechat provést vstupní screaning u dětí a

těhotných žen. U dětí je důležité vyšetření v 2., 6. a zvláště ve 14. roce jejich věku. U osob, které jsou rizikové z hlediska vývoje aterosklerózy v rámci genetického screaningu minimálně 1x ročně. Pacienti s kožními projevy xantomů, xantelazmy a arcus lipoides, s diabetem mellitus, s hyperurikémií, etilici, obézní pacienti s hypertenzí (během léčby betablokátory a tiazidovými diuretikami) 1x ročně. Dále je důležité u pacientů s hepatopatiemi a cholecystopatiemi, nefrotickým syndromem včetně pacientů v dialyzačním programu, s pankreatitiou, s břišními bolestmi nejasných příčin minimálně 2x ročně.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy Celiaků


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing