Chraňte své oči

Asi většině z nás se časem zhorší zrak a potřebujeme nějaké brýle. To není nic tak strašného. Mnohem horší je, pokud naše oči postihne nějaká závažná choroba, která nás postupem času o zrak může připravit úplně. Je jenom na nás, jestli se tomu pokusíme zabránit.

Jak vlastně naše oči fungují? Světelné paprsky, které přenášejí obraz, procházejí skrz rohovku, duhovku a čočku. Rohovka a čočka společně soustředí světlo na sítnici. Přitom sítnice obsahuje miliony buněk, které převádějí obraz do elektrických impulzů, zachycených nervovými vlákny, jež se sbíhají a vytvářejí zrakový nerv. Zrakový nerv doručuje konečnou informaci do mozku, který nám ji zprostředkuje. Ve středu sítnice je velmi důležitá žlutá skvrna (macula lutea). Je to drobounká ploška o velikosti několika milimetrů, která obsahuje fotoreceptory a nervové buňky. Ty jsou zodpovědné za centrální vidění a vnímání barev. A právě tato skvrnka bývá často důvodem, proč se nám zrak najednou začne kazit.

Aby oko nepřestalo vidět

Nejste schopni rozlišit jednu barvu od druhé? Vidíte zkresleně a bojíte se sednout za volant? Nedokážete už ani přečíst knížku? Potom jste zřejmě onemocněli degenerací žluté skvrny – makuly. Říkáte si, proč zrovna já?

  • Důležité jsou bohužel genetické dispozice. S těmi samozřejmě příliš nenaděláte. Další faktory už ale můžete určitě ovlivnit.

  • Velkou roli totiž hraje i znečištění životního prostředí. Pokud se pohybujete v centru zakouřeného města, pravděpodobnost onemocnění se tím zvyšuje.

  • Dalším činitelem je strava. Máte-li ve stravě velké množství tuku a příliš málo ovoce a zeleniny, jste horcí kandidáti.

  • Velkým nebezpečím je i kouř z cigaret. Nikotin snižuje prokrvení očí a tím riziko degenerace stoupá.

  • Nesmíme zapomenout také na slunce. Nadměrné světlo aktivuje kyslíkový metabolizmus v oku a výsledkem toho je nadprodukce volných radikálů, které poškozují makulární tkáně.

Aby byly oči zdravé

Pokud už u vás onemocnění propuklo, nezbývá, než zkonzultovat s lékařem další léčebný postup. Jestliže ovšem vyšetření ukázalo, že se jednalo o planý poplach, snažte se začít žít tak, abyste se nemoci nemuseli bát.

Několik rad, aby nás nemoc nepostihla.

  • Chraňte své oči proti slunečnímu světlu, a to co nejdříve ve svém životě. Nejlepší ochrana zraku je do 18. roku života. Děti mají křišťálově světlou čočku, která nezadržuje ultrafialové paprsky, především nebezpečné „modré světlo“, které poškozuje sítnici. Proto je nutné, aby i malé děti používaly sluneční brýle. Brýle by měly oči dokonale obklopovat, aby se paprsky nedostaly do očí ze stran.

  • Upravte svůj jídelníček. Dopřejte si potraviny bohaté na zinek a antioxidanty (vitamin A,C,E) Konzumujte tmavou zelenou zeleninu, jako je špenát, zelí, hlávkový salát, růžičková kapusta a celer. Na jaře si udělejte šťávu z kopřiv. Tyto potraviny chrání naše oči tím, že dvě z jejich složek Lutein plus a zeaxanthin jsou antioxidanty, které jsou v sítnici normálně přítomny ve vysokých koncentracích. Tyto dva prvky společně se zinkem odstraňují ze sítnice a makulárních ploch odpadové produkty, které vlastně způsobují rozpad tkání.

  • Pokud se vám nedaří přijímat potřebné látky v přirozené formě, zkuste je dodat uměle. V současné době je připraven nový výrobek pod názvem Lutein plus plus, který obsahuje jak Lutein plus, tak zeaxanthin, zinek a navíc jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů Pycnogenol. Zinek obsažen v tomto výrobku pomáhá k lepší ochraně sítnice a tkání obklopujících makulu.

Autor: Lubomír Škrabák

Zdroj: Listy Celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2021, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing