Dýně

Dýně je plazivá, popínavá rostlina s velkými srdcovitými listy. Plody jsou velké, kulaté, žluté barvy a mohou vážit až 30 kg. Pochází ze Severní Ameriky. V současné době se pěstuje jako zelenina na celém světě.

Dýně obsahuje 95 % vody, necelé 1 % bílkovin, tuků a 4 % cukru. Má vysoký obsah karotenu, komplexu vitaminu B, C a kyselinu listovou. Z prvků to jsou draslík (457 mg), hořčík, mangan, železo, fosfor a síru. Navíc dýně obsahuje kumarín, fytosterin, kukurbitol, cecetin a jednu z látek, která dosud nebyla zjištěna. U této látky bylo prokázáno, že nedovolí uchytit se tasemnici na sliznici a výborně odstraňuje roupy. O léčebných účincích dýně se už zmiňoval Hipokrates. Pro vysoký obsah draslíku a nízkou hodnotu sodíku je dýňová dužina vynikajícím lékem na srdcové a ledvinové poruchy. Dýně na sebe váže toxické látky, rozpouští je a pomáhá tyto látky vylučovat z těla. Má tedy močopudné účinky. Semena i dužina jsou výborné jako prevence rakoviny. Tyto chemické látky zastavují rakovinotvorný proces tím, že blokují proteázy, které brání, aby se v trávicí soustavě aktivovaly viry nebo rakovinotvorné látky. Ještě důležitější je, že plody dýně jsou bohaté na karoteny a především beta-karoteny. Karoteny působí jako antioxidanty proti kyslíkovým volným radikálům a zneškodňují je. Dýně a ostatní žluté, červené a oranžové druhy zeleniny a ovoce nás chrání před rakovinotvornými a toxickými látkami. Dnes víme, že při působení radikálů kyselin se ničí stěny krevních cév, urychluje se proces stárnutí buněk, zhoršují se záněty, uvnitř buněk (DNA) způsobují tyto radikály mutace, které vedou k rakovině. Tento proces právě brzdí tyto karoteny spolu s vitaminem C, E a bioflavonoidy. Dle epidemiologických studií máme konzumovat denně alespoň 100 g zeleniny nebo ovoce a 3x snížíme pravděpodobnost vzniku rakoviny plic a prostaty.

Denně bychom měli sníst alespoň lžičku dýňových nebo slunečnicových semen na prevenci srdečních nemocí a rakoviny.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků

tn_obrazek_75.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing