Fruktóza

V minulých staletích, kdy se řepný cukr průmyslově nevyráběl, sladili lidé medem a nebo sušeným ovocem. Měli o mnoho méně zdravotních problémů než současná populace. Na počátku minulého století byla spotřeba cukru na rok 0,8 kg. Dnes je to mezi 42 - 45 kg sacharózy (bílého cukru) na rok.

Při značné konzumaci výrobků s cukrem naše tělo musí zvýšit látkovou výměnu. Velmi rychle se krevní řečiště zaplaví cukrem. To vyprovokuje pankreas k větší tvorbě inzulínu, který má za úkol přeměnit nadbytečný cukr na zásobní polysacharid (inulín) a monosacharid (fruktóza). Tyto cukry se potom ukládají v tělových buňkách a játrech, aby se mohli následně využít jako palivo při zvýšené tělesné námaze a metabolických procesech. Protože indukce inzulínu byla velká a rychlá, odbourá inzulín během 30 minut víc cukru, než jaká je fyziologická hranice. Nastává paradoxní stav. I přesto, že jsme měli příjem cukru, máme ho najednou nedostatek. Projeví se to hypoglikémií - t.j. točením hlavy, malátností a únavou. Metabolizací cukru vzniká levotočivá kyselina mléčná, která se jako jed hromadí ve svalech a v mozku. Jediná možnost likvidace je jen její oxidace kyslíkem, který následně chybí mozkovým buňkám a celé nervové soustavě (bolesti hlavy, migrény). Začne tedy chybět cukr, kyslík, vitaminy B1, B3 a B12, vápník, hořčík atd. Tím se zároveň poškozují mozkové buňky.

Při pravidelné konzumaci sladkostí u celiatiků (kde zároveň je ztížena vstřebatelnost B12 ileem) vznikají opakovaně hypoglikémické stavy, které můžou u dětí, ale i u dospělých vyvolat bolesti hlavy, emoce, fobie, deprese, nervozitu, agresivitu, nesoustředěnost, sebevražedné sklony a migrény.

Čím tedy sladit. Nepoužívat žádný rafinovaný bílý ani hnědý cukr. Při pečení a zavařování používat čisté přírodní cukry inulín a fruktózu, nebo sladit rostlinými medy a sušeným ovocem.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků

tn_obrazek_77.jpg

tn_obrazek_76.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing