Hrách

 Hrách je jednoletá bylina vysoká 60 až 100 cm. Byl dovezen z Přední Asie a postupně se začal pěstovat v celé Evropě. Obsahuje komplex vitaminů B1, B2, B3 a B6, dále kyselinu listovou, pantotenovou, vitaminy C, E a H (biotin). Je výborným zdrojem vitaminu K, který se tvoří jenom v sliznici tlustého střeva. Obsahuje dále draslík, vápník, hořčík, fosfor, síru, měď, zinek, nikl a jód. Hrách je velmi důležitý pro vysoký obsah bílkovin, tuků a přírodních cukrů. Částečně může nahradit maso a jiné živočišné bílkoviny. Poskytuje našemu organizmu velké množství vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. Patří mezi semena, která blokují proteázu a tím zároveň působí preventivně proti rakovině. Nadýmání může u hrachu způsobovat větší množství oligosacharidů, které jsou v něm obsaženy. Tyto oligosacharidy můžeme snížit, když při vaření přidáme bazalku nebo saturejku. Vysoká hladina draslíku v hrachu pomáhá při udržování osmotického tlaku, což znamená, že je lepší výstup sodíku z buněk a vstupu draslíku do buněk tzv. sodíková pumpa. Draslík urychluje metabolizmus cukrů a bílkovin. Jeho nedostatek se může projevovat rychlou únavou, otoky nohou, zhoršením správné funkce srdeční činnosti, krevního oběhu a nervového systému. Důležité je vědět, že zvýšená potřeba draslíku je v letních měsících, kdy náš organizmus spotřebovává větší množství sodíku. V tomto období je nutno přijímat až 5 g draslíku denně. Proto je důležité hrách jíst častěji. Dalším důležitým prvkem v hrachu je fosfor, který se ukládá v kostech a zubech ve formě fosforečných esterů a je součástí fosfolipidů (tuková složka), fosfoproteinů (bílkovinová složka) a nukleotidů (enzymová složka). Fosfor je důležitý pro energetický metabolizmus. Bílkoviny obsažené fosforem jsou základní látkou při dělení buněk a při přenosu dědičných informací (DNA).

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků

tn_obrazek_79.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing