Káva

 Káva obsahuje látku kofein, na který vzniká psychický i fyzický návyk. Kofein, podobně jako kokain, má povzbuzující účinek na centrální nervový systém, který nespočívá v dodávání energie nebo vitálních látek (vitamíny, minerály). Naopak zvýšený příjem kofeinu odbourává v tělě vitamin B12, důležitý pro látkovou výměnu, přeměnu cukrů a tuků. Vitamín B12 se podílí nejenom na dělění buněk, ale i na správné funkci mozkových buněk.  

Většinou argumentujeme, že káva pomáhá překonat únavu. Ovšem vypitím kávy saháme do rezerv své životní síly. Únava se pak vrátí s větší intenzitou. Častým pitím kávy bude ve vyšším věku chybět životní síla a následně přijdou zdravotní komplikace. 

Káva se dává do souvislosti s mnohými chorobami. Například zvýšeným krevním tlakem, diabetem, žaludečními vředy, patologickou zvýšenou srdeční činností, špatnou funkcí ledvin, poruchami spánku. Kofein dále způsobuje chaos v hladině krevního cukru tím, že přinutí pankreas k vylučování inzulínu. Při pražení kávy rovněž vzniká rakovinotvorný 3,4 benzpyrén. 

Na závěr je důležité říci, že jsou názory, kdy se doporučuje pití kávy bez kofeinu. Je potřeba si však uvědomit, že při procesu odstranění kofeinu je nutné použít kausistický (vysoko tepelně působící) chemický roztok, který vniká do zrna. Tuto látku vlastně v konečném výsledku pijeme a tím značně zatěžujeme ledviny. 

Častým pitím kávy si "šetříme" na umělou ledvinu. 

Autor: Lubomír Škrabák

Zdroj: Listy a celiaků

tn_obrazek_55.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing