Makulární degenerace

 Jedno z nejzávažnějších onemocnění očí je tzv. makulární degenerace. Makula lutea je žlutá skvrna o průměru několika milimetrů, je umístěna ve středu sítnice a obsahuje fotoreceptory a nervové buňky, které jsou odpovědné za centrální vidění a vnímání barev. Potřebujeme je, abychom mohli číst, psát, řídit, pracovat na počítači a dělat všechny věci, které vyžadují centrální vidění. Makulární degenerace je u nás hlavní příčinou významné trvalé ztráty zraku. Postihuje to v průměru až 2 % dospělých po 55. roce. Při makulární degeneraci tkáň makuly (malá ploška ve středu sítnice) degeneruje nebo se rozpadá. Výsledkem je, že se centrální vidění, to co vidíme když se díváme přímo dopředu, stává zkreslené a zastřené. Nejsme schopni rozlišit jednu barvu od druhé.

Makulární degeneraci můžeme rozdělit na dva typy. Každý z nich má vlastní příznaky i léčbu. U suché formy, která představuje až 80 % případů, se makulární tkáň postupem let rozpadá a tento proces se nepředvídatelně urychluje nebo zpomaluje. Vidění se stává zastřené a nové brýle moc nepomáhají Rozdíl můžeme jedině poznat, když použijeme zvětšovací skla nebo jiné zrakové pomůcky. Tato suchá forma málokdy vede při dobrém stravování k slepotě.

Mokrá forma, která zahrnuje v průměru 20 %, způsobuje až z 90 % slepotu. Mokrá forma se nazývá proto, že drobné krevní cévky za makulou začnou praskat, krev se šíří do okolních ploch a nakonec vytvoří jizevnatou tkáň, která brání vidění. V této tkáni se přitom začínají vytvářet nové krevní cévky jako pokus o zajištění výživy a tím dále oslabují vidění. Můžeme říci, že se jedná o chybnou informaci našeho organizmu, která bohužel zhoršuje stav sítnice. Vytékající krev, jizevnatá tkáň s nově tvořícími se abnormálními krevními cévami poškozuje makulu. Vidění se stává zkreslené, zastřené a když se podíváte přímo před sebe, vidíte pouze prázdný prostor a to je důsledkem, že jizevnatá tkáň zabránila centrálnímu vidění. Jak bychom se měli bránit nebo pomáhat našemu organizmu proti makulární degeneraci? Snížit riziko můžeme, jestliže pochopíme jak a proč k ní dochází. Dvě věci neovlivníme – tj. genetika a bohužel znečišťování životního prostředí. Naše geny si nemůžeme vybrat. Jestliže tedy má někdo z rodiny makulární degeneraci, tak k tomuto onemocnění jsme náchylní a měli bychom se soustředit na odstranění faktorů, které můžeme mít pod kontrolou. Znečištěné prostředí je důvodem, proč je větší množství onemocnění v průmyslových oblastech. Například v Praze je větší výskyt tohoto onemocnění než na Šumavě. Z mezinárodního měřítka jsou nejvíce ohroženi Japonci, kde prudce se množící průmyslové odpady a výpary zhoršují stav ovzduší v Japonsku a následně dochází ke vzniku této nemoci. Ovlivnit nástup této nemoci můžeme změnou stravovacích návyků a tím, že se nebudeme pohybovat v zakouřeném prostředí, budeme chránit oči před sluníčkem a budeme opatrní při jiných vážných onemocněních jako je vysoký krevní tlak, nemoci srdce atd. Kouření cigaret je hlavním viníkem. Nikotin snižuje prokrvení očí. Omezme proto pobyt v zakouřeném prostředí na pracovišti.

Nadměrné, nechráněné vystavení jasnému slunečnímu světlu je další příčina. Když uvážíme, že světlo aktivuje kyslíkový metabolismus v oku, výsledkem je nadprodukce volných radikálů, které poškozují makulární tkáně. Nejvyšší vystavení škodlivým slunečním paprskům je v prvních 20ti letech našeho života.

V mládí máme křišťálově čistou čočku, ta nezadržuje žádné ultrafialové paprsky a především nebezpečné tzv. modré světlo, které poškozuje sítnici. Je proto důležité před nimi chránit děti. Ujistěme se, že děti a nakonec i my nosíme sluneční brýle při jasném světle. Naučme děti v předškolním věku nosit brýle proti ultrafialovému záření typu A i B.

Strava

Jestliže ve stravě máme značné množství tuků, příliš málo ovoce a zeleniny, jsme kandidátem pro makulární degeneraci. Zvyšme příjem potravin, které jsou bohaté na zinek, antioxidanty, jako je vitamín A,C,E, potravinové doplňky s obsahem bioflavonoidů (kůra borovice), které pomáhají chránit proti suché formě. Snažme se tyto vitamíny a další antioxidanty získávat z přírodních zdrojů. Výborným zdrojem jsou zelená zelenina, kapusta, hlávkový salát, celer, bobulovité plody, špenát. Tyto potraviny nás chrání proto, že v nich obsažený lutein a zeaxanthin jsou antioxidanty, které v sítnici jsou ve vysokých koncentracích. Působí jako čističi a odklízeči volných radikálů, tím že je odstraňují ze sítnice a makulárních ploch odpadové produkty, které svojí toxicitou způsobují rozpad tkání. Je chybné se domnívat, že betakarotenové doplňky nahradí tyto dva prvky. Bohužel v nich není žádný lutein a zeaxanthin. V současné době se na celém světě provádějí studie o roli antioxidantů v rozvoji makulární degenerace a prokazuje se, že dostatek antioxidantů pomáhá při zastavení a léčbě. Nesmíme ovšem zapomenout, že důležitý prvek je zinek, který je normálně přítomen ve vysokých koncentracích v sítnici a tkáních obklopujících makulu a jeho hlavní funkcí je aktivizace enzymů, které urychlují biochemické procesy v tělních tkáních včetně oka. Stářím se zinek ztrácí z těla, protože jeho vstřebávání trávícím traktem je zhoršeno a zároveň je to způsobeno tím, že jíme méně potravin, které ho obsahují. Je proto dobré zajišťovat přísun zinku zvýšenou konzumací luštěnin, ořechů, semen (len), mandlí.

Suchá forma makulární degenerace postupuje skrytě a existuje málo věcí, které můžeme udělat na její zastavení. Pomůže nám jedině stravovací opatření a dodržování skladby potravin. Při mokré formě mohou pomoci lasery, a to tak, že se prasklé cévky uzavřou laserovým paprskem. Nové krevní cévy, které se tvoří v jizevnaté tkáni, jsou také paprskem spáleny. Tyto výkony neléčí, protože nic nemůže odstranit jizevnatou tkáň, znovu oživit zničenou makulu, ale často zpomalí postup nemoci.

Autor: Lubomír Škrabák

Zdroj: Listy Celiaků  


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2021, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing