Meningokokové onemocnění
MENINGOKOKOVÉ ONEMOCNĚNÍ
Meningokok je poměrně běžnou bakterií (Neisseria meningitidis), která žije v nosohltanu cca 10 – 20 % zdravé populace. Tito lidé obvykle neonemocní, ale za určitých podmínek mohou být hrozbou pro ostatní. Po překonání obranných bariér meningokok v lidském těle vyvolá velmi nebezpečnou reakci. Jedná se o zánět mozkových blan (meningitidu) nebo tzv. meningokokovou sepsi či toxický šok, což je otrava krve způsobená přítomností a rychlým množením bakterií v krevním řečišti s toxickým poškozením orgánů.
Smutným faktem je, že meningokokové onemocnění patří mezi nejdramatičtější a nejrychleji probíhající nemoc infekčního původu. Nejvíce postiženou skupinou jsou mladí lidé.
Na světě existuje několik séroskupin této bakterie. Séroskupinu A najdeme především v Africe, u nás pouze vzácně. Onemocnění v České republice působí téměř výhradně dvě séroskupiny meningokoka – B a C. Každoročně je zde zaznamenáno „JEN“ kolem stovky případů. Z toho ovšem 10 – 20 % případů končí smrtí! K polovině úmrtí dochází dokonce již do 24 hodin od vzniku prvních příznaků onemocnění. V případě, že se podaří pacienta adekvátní léčbou zachránit, zanechá tato zákeřná nemoc trvalé následky, může dojít ke ztrátě článků prstů nebo dokonce i amputacím končetin, hluchotě, postižení srdce.
Největší problémy s tímto onemocněním v posledních letech nastaly ve Velké Británii, kde evidovali až 1 500 úmrtí během jednoho roku. Rizikovými oblastmi jsou i takové země jako je Španělsko, Nizozemsko, Irsko, Island, Kanada nebo Maďarsko. Od roku 1999 je proto v některých státech západní Evropy zaváděno celoplošné očkování, nebo očkování vybraných věkových skupin s nejvyšším rizikem onemocnění.
Počty meningokokových onemocnění v České republice:
(data Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy, Státní zdravotní ústav v Praze)
Rok Počet případů
1995 230
2000 74
2002 122
2003 101
2004 (k 15. 4.) 35
Nejrizikovější skupinou jsou mladí lidé mezi 15 a 19 lety, nakazit se však mohou jak starší tak i mladší včetně kojenců. Smrtnost u nejtěžších forem, to je při zaplavení organizmu toxiny bakterie, se může přesáhnout 25 %.
ZPŮSOB NÁKAZY
Meningokokové onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí. K přenosu může dojít mezi lidmi, kteří jsou v úzkém a déletrvajícím kontaktu obvykle kašlem, kýcháním nebo líbáním. Nejčastějšími místy, na kterých dochází k nákaze jsou kluby, diskotéky, taneční párty, studentské koleje, lyžařské zájezdy, letní tábory, ale také prostředky hromadné dopravy.
Dnešní mladá generace ve věku 15 – 24 let podle výzkumu GfK Praha a TNSM nejčastěji ve volném čase navštěvuje diskotéky, taneční zábavy a plesy. Další, velmi oblíbenou zábavou jsou návštěvy hudebních koncertů a hraní videoher a počítačových her. K životnímu stylu mladých lidí tedy neodmyslitelně patří sdružování do kolektivů, part a organizace společných akcí. Nejzajímavějšími tématy pro tuto skupinu je sex a erotika, která je následovaná vědou, technikou a informacemi o počítačích, módou a láskou.
Toto vše tedy mnohdy vede ke koncentraci bacilonosičů na jednom místě a k nákaze ostatních.
Doba, ve které propukne onemocnění od okamžiku nakažení, bývá u těchto typů jeden až osm dní.
Nárůst případů bývá zaznamenán na podzim a na jaře, nakazit se ale člověk může během celého roku.
RIZIKOVÉ FAKTORY
· námaha
· prochladnutí
· psychická či fyzická zátěž
· pobyt mimo domov
· pobyt v přeplněných místnostech
· kouření
· špatné socioekonomické podmínky
Pokud se rizikové faktory zkombinují ještě s alkoholem, končí většinou tragicky!
PŘÍZNAKY
V počátečním stadiu lze meningokokové onemocnění velmi těžko odhalit. Projevuje se chřipkovými příznaky, které se mohou rozvinout za jeden až dva dny nebo naopak do několika hodin. V každém případě hraje čas velkou roli v následném boji o záchranu nemocného.
Ne všichni nemocní mají uvedené příznaky, některé se vůbec nemusí vyskytnout.
Příznaky u kojenců
Vysoká teplota, ruce i nohy mohou být při teplotě studené
Zvracení, odmítání jídla
Sténání, kňouravý pláč
Prázdný, strnulý výraz
Bledost, skvrny na kůži
Spavost nebo netečnost
Fontanela na hlavičce může být napnutá nebo vyboulená
Možnost virážky
Příznaky u mladistvých a dospělých
Vysoká teplota, ruce i nohy mohou být při teplotě studené
Zvracení, někdy průjem
Silné bolesti hlavy
Ztuhnutí šíje (neschopnost přitisknout bradu k hrudi)
Bolest svalů a kloubů
Světloplachost
Ospalost
Zmatenost, dezorientace
Možnost virážky
Onemocnění začíná náhle, často po větší zátěži organizmu jako je probdělá noc v klubu či fyzická zátěž.
LÉČBA A PREVENCE
Lékaři rozlišují tři klinické formy meningokokového onemocnění:
· meningokokovou sepsi - čtvrtina onemocnění, smrtnost 25%
· meningokokovou sepsi s meningitidou, tedy zánětem mozkových blan - smíšená forma, polovina onemocnění, smrtnost 5%
· meningokokovou meningitidu - čtvrtina onemocnění, smrtnost do 2%
Základem léčby jsou antibiotika. A to nejen pro nemocného, podávají se i těm, kteří byli v úzkém kontaktu s pacientem.
Následky po invazivním meningokokovém onemocnění mohou zahrnovat ztrátu sluchu, slepotu, epilepsii či trvalé poškození mozku s psychomotorickou retardací, amputaci prstů a končetin, v nejhorších případech toto onemocnění vede ke smrti.
NEJLEPŠÍ PREVENCÍ JE OČKOVÁNÍ
V současné době je očkování možné proti séroskupině A a C. Vzhledem k tomu, že skupina A na našem území působí onemocnění velmi vzácně, postačuje očkování proti skupině C. Nyní již je k dispozici nová generace očkovacích látek, tzv. konjugované vakcíny. Na rozdíl od předchozích polysacharidových vakcín zaručí dlouholetou ochranu, podle posledních výzkumů minimálně na 10 – 15 let. Nové vakcíny fungují totiž na principu imunologické paměti, která dokáže v těle reagovat na přítomnost bakterií a vytvořit účinné protilátky. Ty pak chrání jedince při styku s bakteriemi před rozvojem onemocnění.
Očkovat lze děti už od dvou měsíců věku, adolescenty i dospělé. Klinické studie prokazují, že k vytvoření ochranných protilátek postačuje pouze jedna dávka konjugované vakcíny, u dětí do jednoho roku věku jsou potřeba tři dávky. Vakcínu lze aplikovat současně s jinými očkovacími látkami.
Proti meningokoku séroskupiny B zatím nebyla vynalezena účinná vakcína, výzkum nicméně neustále pokračuje.
VAKCINACE V ČESKÉ REPUBLICE
Vzhledem k epidemiologické situaci není v České republice není zavedeno celoplošné očkování proti meningokokům, ale je prováděna cílená vakcinace rizikové části populace při zvýšeném riziku výskytu meningokokového onemocnění séroskupiny C.
Dále jsou očkováni zdravotníci na vybraných pracovištích, branci, pacienti s poruchou imunity a cestovatelé.
Očkování proti meningokokům není zahrnuto v pravidelném očkovacím schématu dětí, provádí ho na vyžádání pediatři, praktičtí lékaři nebo pracovníci očkovacích center.
Autor: Lubomír Škrabák
Zdroj: Listy Celiaků
Doplňující obsah
Věděli jste, že ..
Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů.
Divize Pharma
Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch
© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing