Mléko

 Trávicí těžkosti

Snížení schopnosti přijímat mléko v kojeneckém věku znamená snížení schopnosti trávení mléčného cukru laktózy. Vymizením enzymů laktázy mezi 3. – 5. rokem dítěte způsobuje nedostatečné rozložení mléčného cukru laktózy a postupné vytváření zánětů sliznice tenkého střeva. To prokazují i studie, které dokázaly, že velké procento nejasných vnitřních těžkostí je způsobené nestravitelností tohoto cukru. Nerozložený mléčný cukr začne v trávicím traktu bakteriálně kvasit a může způsobit nadýmání, křeče a průjmy. Rozkladem této bílkoviny vznikají vedlejší produkty, jako je kysličník uhličitý a metan, a to způsobuje zvýšení větrů. Dokonce i ti, kteří mají dostatek enzymu reninu a mohou tedy cukr dobře vstřebat, mají jiné těžkosti. Přeměnou cukru na galaktózu mají při nadměrném pití mléka sklon k šedému zákalu.

Mléko jako přenašeč nemocí

Kravské mléko u nás vyvolává různé alergické reakce. Projevuje se to průjmy, zvracením, kolikou, častými záněty nosohltanu a bronchitidou. Je prokázáno, že mléko ve výživě zhoršuje astma, záněty kloubů a zvýší se ekzematické projevy.

Ulcerózní kolitida

Nedávno se prokázalo, že kravské mléko má souvislost se zvýšením lymfatické činnosti u pacientů s chronickým zánětem střev, jedná se o ulcerózní kolitidu. Je to důkazem toho, že lymfocyty, které nás chrání před cizími látkami, se u citlivých lidí aktivizují a značně zvětšují při konzumaci mléčných bílkovin. Bílkoviny z mléka byly označeny už více než před 30 lety za původce ulcerózní kolitidy. Současně byla prokázána souvislost mezi pitím mléka u kojenců a výše uvedeným zánětem tlustého střeva. Tyto příznaky vymizely po vyloučení mléka a opět se objevily po jeho zařazení do výživy.

Riziko Alzheimera

Další riziko pití kravského mléka může být přenos spongioformní encefalopatie, která u krav způsobuje rozpad mozku. Nemoc vyvolává vir prion, který nemůžeme zničit ani vysokou teplotou (300 °C). Toto onemocnění se dává do souvislosti s Alzheimerovou chorobou. Mléko je zároveň i přenašeč nemocí, to znamená, že chronický průjem souvisí se spotřebou syrového mléka, má značný podíl na přenosu mikroorganizmů, způsobujících choroby u napadených hostitelů. Málo se mluví o tom, že leukemické viry krav se mohou přenášet mlékem nezávisle, jestli je mléko pasterizované nebo ne. V oblastech, kde je zvýšený výskyt akutní lymfatické leukémie se prokázalo, že to má souvislosti se zvýšeným výskytem leukémie u krav. Mléčné výrobky souvisí i s Hodkinovou nemocí, což je rakovina imunitního systému. Navíc mléko obsahuje značné množství pesticidů a antibiotik, které krávy přijímají v potravě.

Mléko a roztroušená skleróza

Epidemiologické studie prokázaly, že roztroušená mozková skleróza se vyskytuje nejvíce v klimatických mírných oblastech. Česká republika do této oblasti patří. Spotřeba mléka ve světě úzce souvisí s jejím zeměpisným rozšířením a jednoduše vysvětluje rozpor ve výskytu nemoci v závislosti od zeměpisné šířky. Kravské mléko obsahuje 4x více vápníku, než lidské mléko a při konzumaci kravského mléka se jeho podíl v těle kojence může zvýšit až dvojnásobně v porovnání s dítětem, které pije jen mateřské mléko. Na základě vysoké spotřeby kravského mléka je látková přeměna u některých dětí závislá od vysokého přísunu vápníku a štítná žláza je méně vyvinutá. Štítná žláza pomáhá regulovat obsah vápníku v krvi a pomáhá jí při tom příštítná žláza, kde její hormon reguluje buňky osteoblasty a osteoklasty, které jsou důležité pro výdej a příjem vápníku z kosterního systému. Když tyto děti dosáhnou období zvýšeného růstu a současně začnou omezovat spotřebu mléka, sníží se hladina vápníku v krvi a to má nepříznivý důsledek na syntézu myelinu. Myelin zjednodušeně řečeno je látka, která obklopuje nervy a je základní součástí zabezpečení správné funkce nervů. Například nedostatek myelinu může způsobit u dětí pomočování. Mějme tyto souvislosti na paměti při rozhodování o množství mléčných výrobků ve výživě našich dětí.

Autor: Lubomír Škrabák

Zdroj: Listy celiaků

tn_obrazek_70.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing