Obezita a pitný režim
Lidské tělo se skládá až ze 70% z vody. Tekutiny ztrácíme denně a to jak močí a stolicí, tak i dýcháním a pocením. Proto je životně důležité tekutiny doplňovat, aby nedošlo k nebezpečné ztrátě vody z organismu zvané dehydratace. Varovnými příznaky nedostatku tekutin je v první řadě pocit žízně, ale i zmenšení objemu moči, bolest hlavy, závratě, pokles krevního tlaku a zrychlení pulsu.
Kolik tekutin bychom tedy měli za den vypít? Normální příjem ve standartních podmínkách by měl být kolem dvou litrů. V teplém prostředí pak 4 až 5 litrů, při zvýšené tělesné námaze a při sportu i více. Tekutiny přijímáme pochopitelně i v potravě, ale hlavní množství hrazení ztrát zůstává v tekutinách jako takových.
Jak by měl vypadat takový běžný pitný režim? O množství jsme se již zmínili, věnujme se nyní výběru tekutin. Snad nejvhodnější jsou stolní minerální vody, ale i zde platí určitá omezení. Minerálky s vyšším obsahem sodíku, jako příkladně Mattoniho kyselka, jsou vhodné zvláště v horkých letních dnech, neboť sůl na sebe váže vodu a pomáhá jí tak udržet v těle.
Vhodným doplňkem je minerálka s vyšším obsahem draslíku - to je příkladně Magnesia. Zvýšenému příjmu sodíku by se však měli vyvarovat lidé s onemocněním srdce a jater. Při těchto chorobách dochází totiž k nadměrnému zadržování vody v těle, což sodík a soli ještě podporují. Také osoby se zvýšeným krevním tlakem by měli dát přednost jiným minerálním vodám než sodíkatým. Lidé s pokročilým onemocněním ledvin by se pak měli vyvarovat zvýšenému příjmu draslíku. Ti, kdož mají sklon k tvorbě ledvinových kamenů by měli zvláště dbát na pitný režim. Dostatečný příjem tekutin je pro ně naprostou nezbytností. Dle složení kamenů by se měli vyvarovat například minerálním vodám se zvýšeným obsahem vápníku. Složení minerálních vod je vždy uvedeno na etiketě výrobku - doporučuji si jej povšimnout.
Pokud se týká slazených minerálek platí podobná omezení s tím, že vyšší obsah cukrů není vhodný pro diabetiky a ty, kteří chtějí redukovat svoji tělesnou hmotnost. Jeden decilitr slazené minerálky obsahuje totiž 30 kcal. Obzvláště nevhodné jsou z tohoto pohledu různé slazené limonády. Dá se říci, že jsou přímo odpovědné za překvapivě zvýšené váhové přírůstky některých lidí během léta.
Známo je, že například běžná Coca-cola neprospívá ani našim zubům. Láhev obsahuje tolik cukru, že to odpovídá 7 kostkám - to je 140 kcal. Nedokážete-li se vzdát sladké chuti, pak je vhodnější dát přednost nápojům označeným Light nebo Nutrasweet. Podobně jsou značeny i sirupy.
Co se týče mléčných výrobků, jsou vhodné zejména pro děti ve formě různých ovocných koktejlů. Ti, kdož ovšem redukují nadváhu by však neměli zapomínat na vyšší kalorickou hodnotu těchto nápojů. Pro ně je vhodnější nízkotučné mléko ( to má v 1 dcl pouze 30 kcal, oproti mléku plnotučnému - to obsahuje v 1 dcl 80 kcal). Vhodné je i mléko zakysané, podmáslí či kvasinkovým způsobem upravené - např.kefír. Svojí skladbou totiž příznivě ovlivňují střevní mikroflóru.
V malém množství je pro dospělé vhodným nápojem i pivo či kvalitní víno. Často se v literatuře doporučuje strop a to půl litru piva nebo 2 dcl vína jako denní maximum. Nevhodné naproti tomu jsou rozličné destiláty, zejména pro vysoký obsah alkoholu i kalorií. Zapomínat nesmíme ani na to, že zvýšený příjem alkoholu působí močopudně a tím náš organismus ochuzuje o tekutiny a soli. Obecně lze říci, že kvalitní pitný režim je předpokladem života bez zdravotních komplikací.
Autor: Lubomír Škrabák
Zdroj: Listy celiaků
Doplňující obsah
Věděli jste, že ..
Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů.
Divize Pharma
Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch
© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing