Ořechy a semena

Víme, že z hlediska minulosti je člověk zvyklý konzumovat vše, co nám dala příroda. Začali jsme jíst plody ze stromů, kořínky a různé bylinky. Teprve následně jsme začali přecházet na masitou stravu. Z hlediska antropologického, anatomického a fyziologického jsme speciální druh bylinožravců, tzv. plodožravci – fruktivor. Plody, semena a ořechy jsou pro nás ideální stravou. Význam ořechů a semen je bohužel značně podceňován. Je sice pravda, že v poslední době začínáme přidávat do naší potravy větší podíl semen a ořechů, ovšem musíme říci, že je to stále minimální množství pro naši výživu. Položme si otázku, co je vlastní všem druhům ořechů. Nejdříve musíme zdůraznit vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. Bílkoviny v ořechu se úplně vyrovnají bílkovinám masa, mléka a vajec, a proto se jim říká vegetariánské maso. Svým vysokým obsahem kvalitních bílkovin jsou na prvním místě mimo sóji v rostlinné skupině. Když porovnáme např. mandle s živočišnými bílkovinami, potom 0,5 kg mandlí odpovídá 3 kg kuřecího masa, 2 kg hovězích jater, 2 kg šlehačky, 2,5 kg vajec, 3 kg telecího masa, 1,5 kg šunky nebo 4,70 kg mléka. Je tedy vidět, že bílkoviny z ořechů a semen můžeme srovnat s množstvím, a co je nejdůležitější, i kvalitou obsahující všechny esenciální aminokyseliny v dostatečném množství a vhodným vzájemným poměrem. Nemusíme chodit daleko. Jestli jsme dětem dávali mandlové mléko už do 1 roku, tak jejich vývoj z hlediska bílkovin byl vyrovnaný a dostačující. Je pochopitelné, že nikdy nenahradíme mateřské mléko.

Ořechy a semena můžeme doporučit ve správné výživě, dietách a při metabolických poruchách, jako je nedostatek minerálů, vitaminů a tuků. Na rozdíl od bílkovin živočišných, neobsahují ořechy toxické metabolity, jako je kyselina močová a další toxiny z masa. Nepodléhají rozkladným a kvasícím procesům. To je pro nás důležité proto, že neobsahují hnilobné bakterie, viry a vlastní nemoce, které mají zvířata, jako je např. BSE u krav. Hnilobné bakterie z masa nebo vajec negativně ovlivňují střevní mikroflóru a jejich toxiny se dostávají do organizmu a následně za několik let touto kumulací může vyvolat rakovinu a další nemoce. Je prokázáno, že lidé, kteří jedí velké množství masa, trpí více rakovinou střev, prostaty nebo prsu, než lidé kteří kombinují stravu se semeny a ořechy. Další důležitou informací pro nás je, že ořechy neobsahují parazity, jako např. tasemnice, BSE, slepičí mor, kulhavka u prasat a další nemoce zvířat. Z těchto důvodů je nutné často kontrolovat maso a víme, že ani kontroly nedokážou přenos parazitů úplně vyloučit. Říká se, že kuřecí maso je nejčistší a nejzdravější. Velký omyl. Kuře, aby mohlo přežít, dostává antibiotika, která v něm zůstanou, a navíc je dokrmováno různými směsmi, které obsahují např. hovězí bílkoviny. My ho poté ugrilujeme, vznikne 3-4 benzapyren a tato látka je silně rakovinotvorná.

Další výhodou ořechů je, že je můžeme jíst v syrovém stavu, přičemž maso musíme upravovat tepelně, což má za následek vznik pyrolyzátorů, některých aminokyselin, které jsou navíc rakovinotvorné. Tuky obsažené v semenech a ořechách jsou z větší části tvořené nenasycenými mastnými kyselinami, což příznivě působí na zdraví kůže, jater, sliznic a nervů. O ořechu se mluví jako o potravě pro mozek. Je to jednak pro svůj obsah vitaminů skupiny B, dále pro obsah minerálních látek, zvláště hořčíku, vápníku a fosforu. Obsah minerálních látek a stopových prvků je až 3x vyšší než v ostatních plodech. Jsou tedy vynikající pro děti, školáky a těžce duševně pracující. Ořechy výrazně podporují dobrou krvetvorbu v kostní dřeni a tím i léčbu chudokrevnosti (anémii). Vysoký obsah síry nám na druhou stranu podporuje látkovou přeměnu a vylučování nebezpečných látek z jater. Musíme si ale uvědomit, že ořechy jsou sice zdravé, ale neměli bychom jejich konzumaci přehánět, protože část populace může trpět alergií. Denně bychom měli zkonzumovat 10 až 20 mandlí

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků 

tn_obrazek_87.png


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing