Osteomalacie při malabsorbci

Jde o jednu z nejčastějších příčin osteomalacie, kdy na podkladě gastrointestinálních onemocnění dochází k poruše vstřebávání vitaminu D a vápníku. Je nutné zde mít na paměti, že existuje enterohepatální cirkulace vitaminu D, kde aktivní metabolity vitaminu D jsou normálně produkovány žlučí. Za těchto situací nejen vnější vitamin D je špatně resorbován, ale zásoby endogenně, tj. vnitřně tvořeného vitaminu D a jeho metabolitů jsou ztráceny žlučí poruchou resorpce ve střevě. V případě, že je porucha vstřebávání v duodénu, což znamená, že nelze enzymaticky spojit vitamin D s vápníkem, je nutné trvale vitamin D dodávat formou potravinových doplňků nebo léků v dávce až 3 000 jednotek denně. Vitamin D je vlastně látka, která pomáhá vápníku v průchodu sliznicí tenkého střeva do našeho krevního řečiště. Jestliže tedy máme nedostatek vitaminu D, může to být zapříčiněno buď nedostatečným opalováním, kde UV záření mění dehydrocholesterol v kožních buňkách na vitamin D, nebo v naší stravě je nedostatek vaječného žloutku, který obsahuje sice cholesterol, ale navíc má vysokou hodnotu vitaminu D a fosfolipidů. Nepodaří-li se vyléčit základní onemocnění působící malabsorpční syndrom, zůstává substituční léčba vitaminem D trvale potřebnou. Vedle vitaminu D je nutná léčba kalciem, a to v dávce 1 000-1 500 mg denně. U nemocných s cealikální sprue je výskyt osteomalacie až v 50 %. Značné riziko může také vzniknout při konzumaci mléčných výrobků, o kterých se často hovoří jako o základním zdroji vápníku. Zapomínáme ovšem na nemocné, kterým chybí nebo je snížen aktivní enzym laktázy ve střevní sliznici, a to následně vede k laktózové intoleranci. Důsledkem toho jsou časté průjmy a vytvoření zánětu sliznice duodéna. Čím více pijeme mléko, tím méně se nám vstřebává vápník a nedostatečný příjem vitaminu D způsobuje zhoršení stavu osteomalácie.

Autor: Lubomír Škrabák

Zdroj: Listy Celiaků   


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing