Chraňte si své kosti

 Co je to osteoporóza?

Kosti si musíme chránit. Každý šestý muž a každá třetí žena nad padesát let trpí osteoporózou. Nemyslete si , že vás se to netýká. Týká se to každého z nás, protože nechceme trpět touto chorobou v budoucnu taky, musíme se před ní chránit a začít s ochranou hodně brzy. Nemějte strach, není to nijak složité. Pokud máte přiměřenou fyzickou aktivitu, ve vašich kostech se vytváří příznivé podmínky pro ukládání vápníku.

Především v dětství a mládí je to důležité, neboť v tuto dobu se kostní hmota vyvíjí a později pohyb udržuje stabilitu kostí. Ale samozřejmě se nemá nic přehánět, jak známo, vrcholoví sportovci mají také zdravotní problémy. Je to totiž zase druhý extrém. Například takový tanec je ideální k udržování kostní hmoty, zároveň procvičuje smysl pro rovnováhu. Stejné účinky pramení z tai-či, pocházejícího z Číny, které zlepšuje pružnost, koordinaci pohybů a reaktivitu. Ale i tady platí   přiměřeně.

Sluníčko = vitamíny

Ano, slunce pomáhá při tvorbě vitamínů, to znamená, že nestačí se jen pohybovat, ale pohybovat se venku, a to jak nejčastěji je nám to umožňováno. Slunce, jak známo, dodává vitamín D, a vápník, základní stavební látka kostí, se v kostech ukládá pomocí tohoto vitamínu. Vitamín D vzniká v našem těle díky ultrafialového záření, které při cvičení v místnosti přes okna neprojde a organizmus jej nedokáže sám tolik vyprodukovat. Ani záření z horského sluníčka to nespraví.

Správná strava 

- posiluje a tekutiny neméně. Je pravda, že pokud v mládí pijete hodně mléka, pečujete tím o pozdější zdraví, ale nepřehánějte to s kofeinem a to především s kolovými nápoji, které mají vysoký obsah fosforu a ten blokuje usazování vápníku.

Nejlépe je konzumovat tu stravu, která je bohatá na obsah vápníku, jako je mléko a mléčné výrobky (sýry, jogurty), minerální vody s vysokým obsahem vápníku, ale i některé druhy zeleniny, brokolice, kedlubny, zelí a také ořechy, které zároveň působí blahodárně na nervy a mandle i na pálení žáhy.

Správně by dospělý jedinec měl denně do organizmu doplnit 100 mg vápníku, v období růstu je to asi 1200 mg a těhotné a kojící ženy až 1300 mg.

Kouření je škodlivý zlozvyk. Zatímco v dřívější době bylo módní kouřit a kdo nekouřil, vůbec nezapadal do kolektivu, dnes je módní nekouřit. Už se totiž dobře ví, co všechno můžou cigarety způsobit. Stejně negativně působí na naše kosti, neboť zpomaluje ukládání vápníku v kostech a urychluje nástup přechodu.

Máte-li podezření, nebo patříte-li do skupiny  ohrožených , nechte si změřit hustotu kostní hmoty pomocí osteodensitometrie. Ohrožené ženy by měly tímto testem poprvé projít mezi 45. a 50. rokem a opakovat jej po dvou letech.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing