Postižení kůže v oblasti úst a celiakie

 Postižení kůže v okolí úst je oprávněně vnímáno jako značně nepříjemný stav. Pro řadu jedinců může být také závažným společenským problémem. Při mluvení a jakýchkoliv mimických pohybech obličeje postižený jedinec vnímá přinejmenším pocit napětí v této oblasti a často i bolest. Není žádný div, že pak mívá pocit, že jeho onemocnění je středem pozornosti jeho okolí.

Je třeba si uvědomit, že se nejedná o jedno konkrétní onemocnění. Příčiny mohou být různé. Především se zde může projevit nedostatek vitaminu B2 (riboflavinu) nebo také železa. V tomto případě se většinou jedná o tzv. ragády, tj. drobné trhlinky v ústních koutcích, či může jít i o rozsáhlejší postižení kůže zánětlivého charakteru (tzv. angulární stomatitida). Příčinou je nedostatek některých nutrientů vyvolaný většinou závažnějším onemocněním zažívacího systému. Kožní projevy pak vlastně "nasedají" na jiné, déletrvající zažívací potíže, které jsou primární. To vyžaduje pečlivější vyšetření a cílenou léčbu. Podstatou léčby je pochopitelně podávání těch nutrientů, které jsou nedostatkové.

Při nedostatku železa vyvolaném jeho opakovanými nadměrnými ztrátami, či dlouhodobě špatnou výživou s nedostatkem dalších potřebných nutrientů může být součástí potíží také výrazná únava, může dojít i k zánětu jazyka (tzv. glositis). Běžně bývá u těchto nemocných také bledší vzhled kůže a spojivek. Protože nedostatkové železo se doplňuje do organizmu poměrně pomalu, zlepšení nastává v delším časovém období.

V oblasti úst se také často manifestuje tzv. opar (herpes labialis). Jde o onemocnění virového původu, kde virus, který se jednou do organizmu člověka dostane, přetrvává zde vlastně po celý život. Výsevy bývají většinou na rozhraní sliznice a kůže, mohou být spojeny i s rozsáhlejším postižením sliznice ve formě aftů (většinou primárně puchýřnaté postižení sliznice či jazyka), bolestivých jak spontánně, tak při jídle. Objevují se často při horečnatém onemocnění, oslabení organizmu, ale i při jiných stavech, jako je duševní stres, u některých osob i po určitém alergizujícím jídle. Protože virus v latentním období přetrvává v nervových gangliích, je důležitá zejména prevence. Většinou se aktivace viru s následným výsevem oparu děje při oslabení organizmu. Proto je důležitá prevence různých infektů vhodnou životosprávou, konzumací dostatečného množství vitaminů, event. i zlepšením celkového imunitního stavu, např. péčí o vhodnou střevní mikroflóru.

U mužů se někdy může na bradě objevit zánět mazových žlázek (barbitis). I když se jedná o souvislost s holením, vlastní příčina souvisí s celkovým oslabením imunity. V okolí úst se mohou manifestovat také daleko závažnější choroby, kdy na příklad spolu s postižením jiných oblastí obličeje začne být kůže ztluštělá, málo pohyblivá, je výrazně omezená mimika. Tyto projevy mohou ukazovat na podstatně závažnější onemocnění vazivové tkáně, kde jak diagnostika, tak léčba musí být prováděna zkušeným odborníkem a je dlouhodobá.

Celkově je možno říci, že postižení kůže v okolí rtů má řadu různých příčin. Ve většině případů je však vcelku dobře ovlivnitelné péčí o kvalitní výživu s dostatkem vitaminů a minerálních látek a také se zaměřením na zajištění dobrých podmínek pro správnou funkci imunitního systému. Právě takto prováděnou prevencí snížíme riziko na minimum a napomůžeme i celkové stabilitě organizmu. I když se pak nějaké potíže objeví, můžeme si být jisti, že jsme v rámci jejich prevence udělali dost pro to, aby tyto projevy, pokud se vůbec vyskytnou, byly minimální a rychle odezněly.

Závěrem je třeba zdůraznit, že účinnými pomocníky v prevenci i řešení výše uvedených problémů jsou preparáty pro zlepšení celkové imunity Salvitin, Pycnogenol a JIP (enterální výživa). Navíc mají antioxidační, protiplísňové a protivirové účinky.

Autor: Doc. MUDr. L. Kužela, DrSc.

Zdroj: Listy Celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing