Sezam

Sezam indický

Sezam pochází z povodí Eufratu a je to nejstarší koření na světě. V současné době se pěstuje v teplých oblastech na celém světě.

Pro svůj obsah vitamínů, minerálů (draslík 407 mg, vápník 1000-1500 mg, fosfor 890 mg) je výborným zdrojem vitality a síly pro náš organizmus. Sezamová semínka lze tedy pokládat za nejzdravější semena vůbec a jejich účinek je zároveň všestranný. Pozoruhodný je vysoký obsah karotenu, který je společně s hořčíkem, vápníkem a zinkem výborným léčivem na nemoci očí, sliznic, kůže, nehtů a vlasů. Pro vysoký obsah organického vápníku, hořčíku a fosforu je výborný při prevenci a léčbě osteoporózy, ostomalácie, zlomenin kostí, chrupavek, obratlů a pochopitelně i zubů. Obsah vitamínů (thiaminu B1, riboflavinu B2, niacinu B3) pomáhá při správné činnosti nervů a tvoří společně s hořčíkem a fosforem myolinový obal chránící nervy.

Bylo zjištěno, že sezam vzájemně se slunečnicovými semínky pomáhá při onemocnění srdce a cévního oběhu. Zvyšuje imunitu, zlepšuje látkovou přeměnu (enzymatický proces). Sezam je výborným zdrojem bílkovin a nenasycených tuků, které jsou výborným zdrojem těchto látek pro ženy v těhotenství a při kojení.

Sezamová semínka je nutno konzumovat neloupaná, protože většina důležitých látek se nachází v povrchové vrstvě semena.

Recepty:

2 grepy, 4 lžíce slunečnicových semen, 2 lžíce sezamových semen.

Grepy oloupeme, nakrájíme na kostky a smícháme se semeny.

Sezamová pomazánka

6 polévkových lžic sezamového semene, 3 lžíce sušeného droždí, 1 lžička šťávy z citrónu, 1 stroužek česneku, 2 lžíce oleje (kukuřičného), himalájská sůl, kojenecká voda.

Sezamová semena pomeleme na mlýnku na mák, přidáme droždí, citrónovou šťávu, rozetřený česnek a olej. Mírně osolíme a zalijeme trochou kojenecké vody. Pomazánku natíráme na křehké bezlepkové chleby.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy celiaků 

tn_obrazek_97.jpg


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing