Škytavka
I dokonale zdravý člověk může zničehonic začít škytat. Třeba v důsledku obyčejného ochlazení. U malých dětí se škytavka zase nejčastěji objevuje, když snědí obilnou stravu, zejména byla-li suchá a tvrdá. Škytavku můžete dostat i při větším požití alkoholických nápojů, nebo dokonce bez jakékoliv zjevné příčiny. V takovýchto případech většinou není příznakem žádné nemoci a je pravděpodobné, že zmizí stejně rychle, jako se objevila. Každopádně je vždycky nepříjemná. A že se ze škytavky může stát i dlouhodobý problém, o tom by mohly vyprávět i dějiny. Například papež Pius XII. trpěl na sklonku svého života tak vytrvalou škytavkou, že mu nikdo nebyl schopen pomoci.
Co to je
Škytavka je vlastně mimovolní svalová křeč, jejímž výsledkem je typický zvukový projev, tedy škytnutí. Může být nedůležitým jevem, se kterým se setká každý z nás nesčetněkrát, ale může být i příznakem vážné nemoci. Pozornost si škytání zasluhuje zejména tehdy, když během krátké doby nezmizí, je úporné a únavné. V takovém případě je potřeba navštívit lékaře. Dlouhodobé obtíže totiž vyžadují odborné vyšetření, pak tlumení léky, nebo dokonce chirurgické přerušení příslušných nervů, jež patří rovněž mezi specializované, i když méně užívané zákroky.
Autor: Lubomír Škrabák
Zdroj: Listy celiaků
Doplňující obsah
Věděli jste, že ..
Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů.
Divize Pharma
Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch
© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing