Standardní definice celiakie

 Následující resumé bylo převzato z časopisu Sprue-nik Press, který vydává Tri-County celiac Sprue Support Group (TCCSSG), místní organizace CSA/USA se sídlem v jihovýchodním Michiganu.

Dr. Joseph Murray z rochesterské kliniky Mayo v Michiganu je gastroenterolog, který se specializuje na léčbu celiakie. Dr. Murray nám poskytl „standardní“ definici tohoto onemocnění: „Celiakie je trvalá alergie na lepek, která má za následek poškození střev a její důsledky jsou reverzibilní (vratné) odstraněním lepku ze stravy.“ Tato definice obsahuje několik důležitých skutečností:

„Trvalá alergie“: Příznaky celiakie se mohou v čase měnit. V určité fázi života se můžeme cítit lépe než v jiné. Například ve dvou letech pociťujete její působení intenzivněji, v pubertě se mohou příznaky zmírnit, po dvacítce se váš stav opět zhorší (ale s jinými příznaky) a po padesátce se objeví problémy s řídnutím kostní tkáně. Takže choroba může procházet různými stadii, ale jedná se o TRVALOU nesnášenlivost. NEVYROSTETE z ní, vždycky ji budete na sobě pociťovat. (Tak se uvažovalo, a to se učilo na lékařských školách.)

„Poškození střev“: Tato choroba poškozuje střeva – bez tohoto příznaku se nejedná o celiakii. U některých lidí je toto poškození vážné, u jiných nikoli. Případy, kdy poškození střev není příliš závažné, se obtížně diagnostikují. Je-li poškození střevní stěny slabé, pak lékaře zkoumajícího biopsii nemusí vůbec napadnout, že by jeho příčinou mohla být celiakie.

„Reverzibilní následky“: Poškození by mělo být vratné. Dr. Murray říká, že asi u 5 % pacientů s onemocněním, které on považuje za celiakii, se poškození v určité fázi jejich života stává nevratným. V těchto případech se jedná o poškození střev, které se již zcela neodstraní. Může se částečně vyléčit, ale nezmizí docela. Z toho lze soudit, že tito pacienti jsou ve stejné situaci jako pacienti s celiakií, kteří se vyléčí, ale mají jinou anamnézu. Pacienti z této skupiny mají pravděpodobně jiný imunitní systém, který je odlišuje. Tuto oblast je ještě nutno důkladně prozkoumat.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy Celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing