Těhotenství

 V těhotenství ženy procházejí nesmírně důležitou fází života. Organismus musí zajistit výživu pro vývoj plodu, placenty a dělohy. Současně se zvětšují mléčné žlázy, zvětšuje se zásoba plasmatických bílkovin i hemoglobinu.

Gravidita je období náročné na energetiku a kvalitní vstřebávání živin. Klíčový význam má příjem kvalitních bílkovin a potravin bohatých na ionty, obsahujících zejména železo.

Potřeba železa v těhotenství je mimořádně důležitá. Podle mezinárodní normy RDA je denní příjem mezi 30-48 mg na den.

Železo v organismu je pevně vázané na bílkoviny a to jak při transportu, tak i při skladování.

Na základě anatomického rozdělení chemických vlastností a funkcí známe 5 forem železa. Mioglobinové železo se vyskytuje ve všech svalových buňkách, kde přenáší kyslík přiváděný krví. Buňkové železo je v každé buňce, ve kterých probíhají oxidační procesy a  jsou v nich dýchací enzymy (hemíny). Depotní železo, které existuje ve dvou formách jako rozpustný feritín (v tkáňových tekutinách a těl. buňkách) a hemosiderín (rezervní železo uložené v játrech, kostní dřeni). Transportní železo - v těle člověka je jenom 3 mg, ale je nejaktivnější. Jako plazmatické železo se vymění nejméně 10x za 24 hodin. Transportní železo se váže na

1 - globulín (transperín, siderofirín). Každá molekula této bílkoviny váže 2 atomy trojmocného železa. Její funkcí je přenášet železo absorbované sliznicí tenkého střeva do kostní dřeně. Hemoglobínové železo je z obsahu železa celého organismu zastoupeno až

75 %.

Příjem železa potravou a následující absorpce je při onemocnění celiakie stížená. Aby se železo mohlo zužitkovat, musí se nejdřív uvolnit z organické vazby a přeměnit za pomoci kyselin, enzymů, redukčních činidel (kyselina askorbová, cysteín, metionin) a redukovat na dvojmocné železo. Ionizované železo se absorbuje nejúčinněji v duodému a částečně v proximálním úseku jejuna. Jedná se tedy o části sliznic tenkého střeva, které při onemocnění celiakií mají nedostatečnou funkci absorpce. Absorpci železa příznivě ovlivňuje glykoprotein (bílkovina), který vylučuje žaludeční sliznice. Následky nedostatku železa se začnou projevovat nejdřív poklesem železa v tkáních. V další fázi tzv. "latentní anemii", klesá plasmatické železo a stoupá transferin a teprve ve třetí fázi se vyvíjí těžká chudokrevnost (sideropenická anémie). V organismu se železo vyskytuje jako součást důležitých oxidačně-redukčních pigmentů u enzymů, až 57 %  železa se váže v hemoglobinech, 20 % tvoří zásoba v játrech, v kostní dřeni a v ledvinách. Poměrně veliké množství železa je také v mozku (nedostatek způsobuje bolesti hlavy, iritační stavy, krátkým rychlým dýcháním, trávicími potížemi (zácpa, metrorismus, mdloby), vypadáváním vlasů, dělením a lámáním nehtů, malátností a únavou.

Proto v těhotenství musí být příjem železa vyšší, než je jeho skutečná potřeba. Jeho vstřebávání je jen částečné, většinu železa vyloučíme močí nebo stolicí (průjmy).

Co je nejlepším zdrojem železa - krev obsahuje až 35 mg/100 g, dále strouhaný kokos

(19 mg), mák (12 mg), sója (13 mg), pažitka a čočka (14 mg). Dostatek železa má i hrách, fazole, kapusta, zelí, některé druhy jablek, oříšky a sytě zelené ovoce. Mylně se domníváme, že v mase je dostatek železa (3,5 mg/100 g), ve špenátu (3 mg) a v hlávkovém salátu (3 mg). Pro dostatečný přísun železa je důležité v období těhotenství konzumace listové zeleniny, luštěnin a šťáv ze syrové zeleniny.

Nedostatek železa při těhotenství je jedno z největších rizik, které v konečném důsledku poškozuje plod i matku.

V dalším čísle uvedeme nedostatečný příjem bílkovin a retenci tekutin.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy Celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing