Ulcerozní kolitida

 Ulcerózní kolitida

Postihuje pouze konečník a tlusté střevo. Zánět postihuje střevo vcelku (bez zdravých úseků) a to od konečníku (ten je postižen vždy) na další úseky tlustého střeva. Zdravé střevo je od zánětlivé změněné sliznice vždy ostře odděleno. V české literatuře se užívá pojmu idiopatická proktokolitida jenž je správnější, protože obsahuje skutečnost, že je postižen konečník i tlusté střevo (prokto-kolitida) i neznámou příčinu onemocnění (idiopatická). Na veřejnosti je však více vžit název ulcerózní kolitida, který je užíván v německé i anglické literatuře.

Podle rozsahu postižení rozeznáváme lehký tvar, při kterém je postižen konečník a esovitá smyčka (50% pacientů), dále jo to středně těžký tvar s postižením tlustého střeva včetně sestupného trakčníku (20% pacientů) a těžký tvar, při kterém je postižen i příčný trakčník či trakčník vzestupný i s oblastí slepého střeva (30% pacientů).

Ulcerózní kolitida nemá tendenci ke vzniku píštělí či abscesů. Většinou je totiž postižena pouze sliznice střevní a nikoliv hlubší části střevní stěny. Při těžkém průběhu nemoci však dochází ke zjizvení střeva, jeho zkrácení a ztrátě funkce.

Příznaky onemocnění

Průjmy s příměsí hlenu a krve. Při lehkém tvaru je hlavním příznakem nucení na stolici a krvavý hlen ve stolici či mimo ni, průjem není podmínkou. Pro středně těžký tvar je typický průjem s příměsí krve a hlenu. Při postižení celého střeva jsou hlavním příznakem vodnaté průjmy s krví, horečka, možnost vzniku septického stavu s ohrožením života pacienta a s nutností intenzivního léčení. Také ulcerózní kolitida se může projevit mimostřevními příznaky.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy Celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing