Zelený zákal

 Nejčastější postižení očí po makulární degeneraci je Glaukom tzv. zelený zákal, který se projevuje zvýšením očního tlaku. Z větší části zeleným zákalem začnou trpět lidi po 40. roce života. Diagnostikováno u nás touto nemocí je nepoměrně méně lidí, než je skutečnost. Většinou počínající zákal nemá vliv na dobré a ostré vidění. Zelený zákal může vústit až k slepotě teprve tehdy, pokud není léčen. Každý člověk trpící zeleným zákalem musí být léčen, protože neexistuje způsob, jak zjistit kdo oslepne a kdo ne.

Zvýšení očního tlaku může mít více příčin. Principem je, že vnitřní část oka je vyplněna čirou výživnou tekutinou, která je neustále tvořena tkáněmi kolem čočky a komorovou vodou, která chrání vnitřek oka před vysoušením. Komorová voda plynule proudí skrz zornici dovnitř a ven z oka a následně je znovu vstřebávána do krve, přes síť drenážních kanálků, které musí být neucpané a otevřené. Jak stárneme, tak drenážní kanálky se začnou klikatit, ohýbat a tím se zhoršuje proudění tekutiny. Začne se nám vracet tekutina zpět, přestane proudit a zvýší se oční tlak.

Jestli potom vznikne glaukom, záleží ve značné míře na výši tlaku. Je to tzv. primární glaukom s otevřeným úhlem a až 90 % případů vzniká ve stáří. Tento zhoubný proces, který se zřídka projevuje nějakými příznaky, zapříčiní odumření zrakového nervu a následné oslepnutí. Určení diagnózy je závislé tedy na očním tlaku, změny obrysech zrakového nervu a zúžení prostorového vněmu ve zrakovém poli. Nejčastěji se začíná projevovat zhoršení stranového vidění, ztížený přechod ze světla do tmy, častěji měněné dioptrické brýle a prostorově zbarvené kruhy kolem světel.

Jediným způsobem, jak zjistit zvýšený krevní tlak dříve než poškodí zrakové nervy, je důsledné vyšetření a ve vyšším věku provádění kontrol u očního lékaře 1x za dva roky. Základem vyšetření je tzv. tonometrie, která při vyšetření by neměla překročit 23 mm Hg. Rizikové faktory glaukomu se vztahují k věku (nejohroženější skupina lidí je po 50. roku), předcházejícímu úrazu oka, cukrovce, dlouhodobému užívání kortikoidů a velmi často chronické anemii.

Celiatici jsou jednou z rizikových skupin z důvodu špatné vstřebatelnosti železa duodenem, a tím vzniká primární anemie. Je tedy nutné u těchto rizikových skupin provádět oční vyšetření už po 35. roku a to minimálně 1x za rok.

Je nutné si uvědomit, že užívání medikace je nepostradatelné. Neměly by být žádné výmluvy. Glaukom je příčinou oslepnutí – pokud je neléčený, vnitrooční tlak poškodí nerv, který přenáší zrakový obraz do mozku. Je potřeba uvažovat o souběžném onemocnění a alergiemi.

Naše oči v pracovním procesu jsou v první linii našeho úspěchu. Glaukom je soutěž, kdy vítěz končí se zrakem a poražený se slepotou.

Autor: Lubomír Škrabák 

Zdroj: Listy Celiaků 


RSSRSS

AKCE a novinky

Věděli jste, že ..

Můžete využít služeb naší poradny. Na jakýkoli dotaz týkající se vhodné stravy a spojených možných potíží se zdravím Vám odpoví náš tým specialistů. 

Divize Pharma

Divize Pharma

Vytvoříme individuální nabídku plastových obalů, přímo na míru Vašeho výrobku se zaměřením na cílový trh a Váš úspěch© 2023, LS ZETIS – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing